• A gdybym był…

        • 22 marca br. odbyła się w Szkole Podstawowej im. Kapitana Wacława Nycza w Soninie I edycja Gminnego  Konkursu „A gdybym był…  Bohaterowie lektur szkolnych”. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Głuchowie, Kraczkowej Rogóżnie, Soninie i Wysokiej. Rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych – klasy IV- VI i VII – VIII. Ich zadanie polegało na prezentacji wybranego bohatera dowolnej  lektury szkolnej, w którego wcielali się osobiście, odpowiednio się przebierając. Ponadto swój wybór musieli przekonywująco uzasadnić. W I kategorii wiekowej okazał się – co podkreśliła komisja konkursowa - bezkonkurencyjny nasz uczeń z klasy Va Miłosz Bem (I miejsce), który wcielił się w postać pana Kleksa.  Również w drugiej kategorii zajęliśmy wysoko punktowane miejsce – uczennica Emilia Araszkiewicz jako Bilbo Baggins była druga. Uczniów do konkursy przygotowali p. E Kapuścińska i p. Andrzej Burghardt. Gratulujemy.  A.B.

        • Pokaz historyczny „Powstanie styczniowe”

        • 24 marca uczniowie naszej szkoły odbyli podróż w czasie za sprawą lubelskiej grupy „Rekonstrukto”, która zaprezentowała pokaz „Powstanie styczniowe”.  Zgromadzeni w sali gimnastycznej  wzbogacili swoją wiedzę historyczną na temat powstania 1863 roku, zobaczyli broń i stroje z epoki. Jedni  wcielili się w role kosynierów, inni przymierzali do oddania salwy z broni palnej, a uczeń klasy siódmej udowodnił, że jest świetnym szermierzem. Można też było poczuć ciężar kajdanów, w które zakuwano zesłańców na Sybir i założyć wytworną suknię, której kolor nawiązywał do żałoby narodowej. Spotkanie z żywą historią pozostanie zapewne na długi czas w pamięci uczestników.

        • POWITANIE WIOSNY

        • 21 marca uczniowie klas I-III w naszej szkole obchodzili Pierwszy Dzień Wiosny oraz Dzień Kolorowej Skarpetki w ramach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. 

           

          Chętni uczniowie mieli na sobie kolorowe skarpetki, często nie do pary, co w tym dniu było wyrazem solidarności z osobami z Zespołem Downa, którzy zmagają się z trudnościami związanymi z wadą genetyczną.

          Odbyły się w klasach pogadanki, których celem było zwiększenie świadomości dzieci na temat tych osób i promowanie ich praw, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

          Kolorowe skarpetki, które założyły w tym dniu dzieci były synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

          Tego dnia uczniowie przyszli również ubrani na kolorowo. Dominowały barwy wiosenne: żółty, zielony, różowy. Pojawiały się wianki na głowach i kolorowe opaski.

          Motyw wiosny pojawił się także w poszczególnych salach lekcyjnych, w których powstały wiosenne prace plastyczne zdobiące klasowe okna i gazetki.

          Wyrazem tęsknoty za słońcem i chęci pożegnania już zimy był przemarsz uczniów z kukłą Marzanną i okrzykiem na ustach:

           „Marzanno, Marzanno, Ty zimowa panno.

          Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”.

          Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą efekty i wszyscy będziemy się cieszyć już słońcem i pogodnymi dniami.

          Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny wszystkim życzymy wiosennego nastroju i radości, ciepła, pogody ducha, słońca za oknem oraz optymistycznego spojrzenia na świat.

        • Wycieczka klas 2 do Muzeum – Zamku w Łańcucie

        • 17 marca uczniowie klas 2 wzięli udział w wyjeździe do Muzeum Zamku w Łańcucie.

          Klasa 2a uczestniczyła w lekcji muzealnej „Awantura w chmurach”, podczas której dzieci dowiedziały się o podniebnych podróżach balonem Jana Potockiego. Lekcja odbyła się w oranżerii, gdzie uczniowie mieli okazję wyobrazić sobie wielkość czaszy balonu i ogromną wielkość kosza oraz ilość zużytego materiału. Podczas warsztatów plastycznych każdy z nich wykonał również kolorowy balon z papieru.

          Klasa 2 b uczestniczyła w lekcji muzealnej pt. "Bestiarium zamkowe", podczas której pod okiem Pani przewodniczki, prowadziły poszukiwania niezwykłych zwierząt, istot mitologicznych i smoków. Przy okazji poznały wiele ciekawostek o tradycji i kulturze Chin, dawnej Polski i Europy. W ramach warsztatów plastyczno – technicznych wykonały sylwetę smoka, którą mogły zabrać ze sobą na pamiątkę.

          Wycieczka była bardzo udana. Sprzyjała nam pogoda i dobre humory.

          To były miło i twórczo spędzone chwile. 

        • „Armio Wyklęta. Armio Niezłomna. Pamiętamy”

        • Podsumowanie konkursu „Armio Wyklęta. Armio Niezłomna. Pamiętamy”

           

          Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni. Tysiące osób, tyle samo historii. Tych znanych i zapomnianych. Aż do teraz... Pomysłów na przedstawienie historii żołnierzy niezłomnych było wiele: prace plastyczne, spot promujący i konkurs wiedzy.

          To już trzecia edycja konkursu „Armio Wyklęta, Armio Niezłomna. Pamiętamy” pod patronatem Wójta Gminy Łańcut i Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

          Konkurs  zorganizowany został dla uczniów szkół z terenu Gminy Łańcut, a jego głównym celem było zainteresowanie młodzieży najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy o walce antykomunistycznego podziemia w latach 1945–1956. Kategorie tegorocznej edycji to: spot promujący Żołnierzy Niezłomnych, lapbook i konkurs wiedzy.

          9 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Bosko w Wysokiej odbyło się podsumowanie konkursu połączone z wykładem pana dr. Mirosława Surdeja, pracownika Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

          Nagrody w poszczególnych konkurencjach otrzymali:

          Spot Promujący

          I miejsce

          - Aleksander Ciosek – Szkoła Podstawowa w Handzlówce

          II miejsce

          - Kamil Karczmarz – Szkoła Podstawowa w Kosinie

          Lapbook

          I miejsce

          Dagmara Inglot - Szkoła Podstawowa w Handzlówce

          II miejsce

          Szymon Golak – Szkoła Podstawowa w Kosinie

          Kinga Kuźniar – Szkoła Podstawowa w Albigowej

          III miejsce

          Sebastian Czyrek - Szkoła Podstawowa w Rogóżnie

          Amelia Bembenik

          Wyróżnienia:

          Magdalena Wróżek – Szkoła Podstawowa w Handzlówce

          Julia Sobolewska - Szkoła Podstawowa w Kosinie

          Wiktoria Kędziora -  Szkoła Podstawowa w Kosinie

          Emilia Kuźniar – Szkoła Podstawowa w  Albigowej

           

          Drużynowy Konkurs Wiedzy

          I miejsce -  drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kosinie

          - Wiktoria Markowicz

          - Emilia Kozłowska

          - Antoni Rosół

          II miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Rogóżnie

          - Łukasz Dąbek

          - Maksymilian Szal

          - Jakub Wiśniewski

          III miejsce - drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wysokiej

          - Wiktoria Skiba

          - Michał Górak

          - Sebastian Rożek

          Wszystkim Uczestnikom i  Opiekunom gratulujemy.

        • Konkurs na Palmę wielkanocną

        • Ośrodek Kultury w Wysokiej juz tradycyjnie zaprasza do wzięcia udziału w wystawie i kiermaszu wielkanocnym który odbedzie sie w dniach 28-30 marca w godz 10:00-18:00.Zapraszamy również do wzięcia udziału w Gminnym Konkursie na Tradycyjną Palmę Wielkanocną.

          W załączeniu przesyłam regulamin i kartę zgłoszenia.

          Czekamy na ciekawe, pełne pomysłu prace rękodzielnicze.

          Pozdrawiam Renata Hadław.

           

          Konkurs_na_Tradycyjna__Palme_Wielkanocna.docx

        • SUKCES W KONKURSIE BIOLOGICZNYM i CHEMICZNYM

        • Mamy wielką przyjemność poinformować, iż uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się do etapów rejonowych Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty:

          Wiktoria Skiba – uczennica klasy VIII – konkurs biologiczny,

          Nikodem Drożdż – uczeń klasy VIII – konkurs chemiczny.  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

        • Koło teatralne „TADAAAM”

        • Dla uczestników zajęć koła teatralnego „TADAAAM” ostatnie tygodnie były bardzo pracowite. Uczniowie zaprezentowali się w dwóch zupełnie różnych odsłonach, przed dwiema grupami publiczności.

          „Smerfne marzenia o zimie”, to bajka na którą zaproszone zostały przedszkolaki wraz z Paniami z Przedszkola w Wysokiej. Występ przed taką publicznością to nie lada wyzwanie dla aktorów, którzy pomimo tremy przenieśli widzów w fantastyczny świat Smerfów, pełny śmiesznych zwrotów akcji i zabawnych wydarzeń.

          Kolejne spotkanie było zupełnie inne od dotychczasowych przedsięwzięć. Uczniowie zaprosili swoich bliskich na spotkanie z poezją. Zaprezentowali utwory m.in. W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, L.Staffa, E. Stachury wprowadzając zaproszonych gości w nastrój zadumy, refleksji. Był to magiczny wieczór pełen przemyśleń i rozważań nad przemijającym czasem i upływającym życiem.

        • Koncert charytatywny na rzecz Karoliny Buryło w Wysokiej

        • 19 lutego o godz. 14.00 w Ośrodku Kultury Gminy Łańcut w Wysokiej odbędzie się koncert charytatywny dedykowany w całości Karolinie Buryło, uczęszczającej do Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej.W czasie koncertu wystąpią licznie lokalni artyści oraz dzieci a młodzież z Zespołu Szkół w Wysokiej zaprezentuje pokaz baristyczny. Swoje umiejętności zaprezentuje nam także 6- krotny rekordzista Księgi Guinnessa Krystian Herba a koncert zamknie występ Mr.Góral.Podczas koncertu odbędą się także liczne licytacje, kiermasz ciast oraz przekąsek, będzie można zakupić ciepłe napoje oraz stroiki Wielkanocne.

          Cały dochód z koncertu zasili konto zbiórki dla Karoliny.

          Serdecznie zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

        • Gminne Igrzyska Sportowe

        • 04 lutego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Albigowej odbyły się zawody sportowe w ramach Gminnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce siatkowej dziewcząt.​​​​​​

          W zawodach udział wzięły zawodniczki reprezentujące naszą szkołę, które zajęły III miejsce:

          Magdalena Szpunar, Maja Reizer, Julia Marach, Wiktoria Skiba, Roksana Domaradzka, Maja Śliwa i Antonina Sroczyk.

          Walecznym dziewczynom, które były przygotowane przez Panią Magdalenę Szmuc - Gratulujemy!

        • Z wizytą w Zespole Szkół w Wysokiej

        • W ramach preorientacji zawodowej uczniowie ósmej klasy wraz z opiekunami uczestniczyli w Dniu Otwartym Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiej. Zajęcia praktyczne odbyły się kolejno w: pracowni żywienia, pracowni technologii gastronomicznej, sali z fotobudką, pracowni hotelarskiej oraz pracowni barmańskiej. W każdym z tych miejsc uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie szkoły oraz dowiedzieć się, czego można się nauczyć w klasach o poszczególnych profilach.Kto zdecyduje się w przyszłości wstąpić w szeregi tej szkoły? Już niedługo trzeba dokonać ważnego wyboru odnośnie dalszej edukacji...

        • XVII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek w Kraczkowej

        • 8 stycznia br. w Domu Kultury w Kraczkowej odbył się XVII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Wzięły w nim udział dwie uczennice z naszej szkoły w różnych kategoriach wiekowych – Izabela Strawa z kl. IIA, która zdobyła wyróżnienie za wykonanie pastorałki „Lecą, lecą aniołowie” oraz Julia Wrona z kl. VB, która zaśpiewała kolędę „Gdy śliczna Panna”.

          Uczestniczkom gratulujemy występów. Cieszymy się, że tradycja śpiewania kolęd nadal jest podtrzymywana, gdyż kolędowanie to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

        • ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

        • Uczniowie klasy 2 B w roku szkolnym 2022/23 po raz kolejny uczestniczą w ogólnopolskim konkursie Fundacji BOŚ pt. „Zdrowo jem, więcej wiem”. 
          Projekt ma charakter ogólnopolskiej międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci. 
              W ramach zajęć dzieci poznawały zasady zdrowego odżywiania, układania jadłospisu i łączenia produktów.
          Miały szansę uświadomić sobie, jak ważny jest prawidłowy dobór produktów do spożycia w celu utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Dodatkowo uczniowie zaangażowali się w działania praktyczne – wykonanie zdrowego posiłku – przekąski, a była to: „Myszka z jajka z warzywno – owocowymi dodatkami”. Dzieci wykazały się umiejętnościami: krojenia, obierania, łączenia elementów, komponowania na talerzyku itp. Dbały o bezpieczeństwo i ład na stolikach. Potrafiły dzielić się materiałami, oraz pochwalić kolegę lub koleżankę za wykonanie pomysłowej pracy. Dwaj chłopcy wymyślili sposób na wykonanie grzybków z pomidora. 
          Kolejne realizowane działania praktyczne to: „Warzywa i owoce są ważne – wykonanie witaminowych figurek”, oraz praca w grupach polegająca na opracowaniu i wykonaniu edukacyjnych gier planszowych, w których dzieci miały zawrzeć informacje na temat „Piramidy Zdrowia i aktywności fizycznej”, a jednocześnie zwracając uwagę nie tylko na dobrze dobrane i zbilansowane posiłki, ale również na potrzebę i wagę systematycznej aktywności fizycznej, ruchu na świeżym powietrzu, piciu wody.     Kolejnym sposobem na utrwalenie zdobywanej wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz dzielenia się tą wiedzą w rodzinie i w szkole, był konkurs: Baw się z nami - owocami, warzywami! Każde dziecko pod okiem rodziców  wykonało kolorową i zabawną owocowo – warzywną historyjkę (komiks, wiersz, opowiadanie), z której jasno wynika, że owoce i warzywa sprzyjają zdrowiu, a słodycze mogą zaszkodzić.
          Doświadczenia w miłej atmosferze dają szansę na lepsze zrozumienie poznawanych treści oraz na wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci, które chętnie uczą się zdrowego odżywiania oraz dzielą się swoją wiedzą z innymi. Zajęcia w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” będą kontynuowane w następnym półroczu. 

          Zapraszam do obejrzenia zdjęć.
          Bernadeta Cieszyńska

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wysokiej
      • 17 225 29 58
      • Wysoka 98, 37-100 Łańcut Poland
      • Skrytka ePUAP Zespół_SP_Wysoka