•   HISTORIA SZKOŁY

Krótki rys historyczny Szkoły Podstawowej w Wysokiej

Najstarsze informacje o szkole w Wysokiej  pochodzą z 1577 roku, późniejsze  z 1615 i 1619 roku. W 1638 roku wizytator Franciszek Alembek stwierdza, że ,,we wsi jest szkoła na wprost plebanii, zupełnie wygodna i że niegdyś ta szkoła miała swój ogród zaraz za rzeczką na wschód od kościoła’’.

W roku 1805 cesarz  Franciszek I wydał ustawę szkolną, która przetrwała do 1869 r., według której na wsi miały powstawać szkoły trywialne, jednoklasowe o dwóch oddziałach. W ich programie była nauka religii, czytania, pisania i rachunków.

W 1869 roku w notatkach parafialnych zapisano- ,,Wysoczanie zobowiązali się wystawić szkołę własnym kosztem  i na własnym gruncie, zaopatrzyć ją w potrzebne rekwizyta i płacić nauczycielom roczną pensję 70 zł’’.

W roku 1913 na gruncie Jana Cwynara postawiono nowy budynek murowany, o czterech salach wykładowych i z mieszkaniem dla kierownika.

Szkoła ta po rozbudowie w latach 30 – tych (o obecną salę 8,9, 18 i 19) – oraz w latach 70/80 - skrzydło zachodnie  i sala gimnastyczna  i licznych remontach służy do dzisiaj.
          Szkoła w Wysokiej dawała mieszkańcom wykształcenie podstawowe z zakresu szkół powszechnych. Dopiero po latach czyli około 1880 roku, kiedy kierownikiem szkoły był Jan Antosz, proboszczem ks. Edmund Madejski a organistą Tomasz Chmielecki zostały u gospodarzy rozbudzone ambicje kształcenia dzieci.

Szkoła wydała wielu światłych obywateli – inżynierów, księży, profesorów, nauczycieli, lekarzy itp.
          W 1931 roku  zorganizowano zjazd inteligencji Wysockiej, taki zjazd odbył się też w 1935 roku, w którym wzięło udział  ok. 60 osób.
          Na pamiątkę tego zjazdu ufundowano tablicę , była ona wmurowana przy dawnym wejściu do szkoły – po dość ciekawym ocaleniu podczas rozbudowy, została odnowiona w 2003 roku i zainstalowana na dolnym korytarzu.

W 1937 roku odbył się kolejny Zjazd, na którym uchwalono, by ,,zrobić coś dla Wysokiej, co by pozostawiło jakiś ślad’’.
          Postanowiono zorganizować we wsi dokształcanie młodzieży m. in. przygotowujące do pracy w fabrykach. Dokształcania odbywały się w szkole pod kierunkiem kierownika Piotra Wołoszyna. W 1938 roku kilkunastu Wysoczan zostało przyjętych do pracy w Rzeszowie do Zakładów Cegielskiego (obecny ,,Zelmer’’).

W szkole znajdują się arkusze ocen od 1895 roku , księgi protokołów rad pedagogicznych od 1946 roku (brak 1 rocznika).
          Szkoła Podstawowa w Wysokiej wielokrotnie zmieniała strukturę organizacyjną (widać reformy w oświacie odbywają się bardzo często).
          W roku szkolnym 1913/1914 była to szkoła ludowa dwuklasowa z planem czteroletnim kl. I-IV, zapisanych było 326 uczniów z czego promocję otrzymało 246 uczniów (nie otrzymało 80 uczniów). Oddzielne klasy były dla dziewcząt   i chłopców.

• Od roku szkolnego 1918/1919 do 1920/1921 była to szkoła ludowa mieszana.

• Od 1921 roku szkoła 4 klasowa z planem 5 klas, ale była też klasa VI.

• W latach 1922/23 i 1923/24 szkoła 4 klasowa z planem szkoły 6- cio klasowej.

• Od roku szkolnego 1924 do 1927 szkoła 6 – klasowa mieszana z klasą VII.

• W latach 1927 do 1930 Publiczna Szkoła 5 – klasowa mieszana, ale jest też  kl. VI i VII.

• Od 1930 do 1932  Publiczna Szkoła 6 – klasowa koedukacyjna z kl. VII.

• Od 1932 roku do 1939 Publiczna Szkoła Powszechna 6 - klasowa z kl. VII.

• Od 1939 – 1966 Publiczna Szkoła Powszechna stopnia III z klasami I-VII.

• W latach  1940 – 45 druki arkuszy ocen pisane są w języku niemieckim.

• Od 1966 roku była to szkoła podstawowa z klasami od I – VIII, a od 1999 roku szkoła podstawowa 6 klasowa.

Liczba nauczycieli uczących w SP  Wysoka w tym czasie czyli od 1913 roku to 137 osób  z bardzo różnym czasookresem pracy – od kilku miesięcy do 41 lat jak pani Antonina Chmielecka czy ponad 30 lat kilka osób.

Liczbę uczniów dość trudno  policzyć jest dokładnie, bo do 1945 roku wielu było uczniów, którzy byli zapisani a nie uczęszczali do szkoły, byli niesklasyfikowani. Wysoki był też % repetentów – niejednokrotnie powyżej połowy klasy.

Gdyby policzyć statystycznie 40 osób w roczniku to w SP Wysoka  uczyło się w ciągu  ostatnich 100 lat  około 4000 uczniów.
          W latach 1978 – 1952 i od 2009r w strukturze organizacyjnej  szkoły jest oddział zerowy.

Obecnie szkoła nasza liczy 239 uczniów, 28 nauczycieli i 8 pracowników administracji i obsługi.